Tężnia solankowa- na zdrowie!

Ostatnio pogoda nas nie rozpieszcza, dlatego każdy ładniejszy dzień powinniśmy wykorzystywać do granic możliwości, by chociaż trochę się poruszać i złapać promienie słoneczne. Dlatego dzisiaj przychodzę do Was z pomysłem wycieczki rowerowej- dla małych i dużych :)


wycieczka rowerem
źródło: healthyandhappypl
Nie wiem czy wiecie, ale w Krakowie (a dokładniej w Nowej Hucie) od 1957 roku mieszkańcy miasta mogą cieszyć się sztucznym zbiornikiem wodnym zajmującym 7ha oraz parkiem i atrakcjami wokół niego. Z roku na rok popularność tego miejsca stale wzrastała, dlatego zaczęto tworzyć tam coraz więcej atrakcji. Tak więc w pobliżu zalewu znajdziemy odkryty basen, park linowy, plac zabaw czy knajpki z przekąskami. Dawniej do dyspozycji ludzi były tylko ławki, bądź trawa, by móc sobie posiedzieć. Aktualnie znajdują się tam drewniane leżaki, czy hamaki.

Muszę przyznać, że przez spory czas to miejsce było przeze mnie zapomniane, aż do ostatniego weekendu. Po dotarciu tam, nowymi, wygodnymi ścieżkami rowerowymi, moim oczom ukazała się plaża. Plaża w centrum Huty!
Dodatkowo została wybudowana siłownia na świeżym powietrzu, boiska do gry w koszykówkę i siatkówkę oraz największe zaskoczenie- tężnia solankowa.

tężnia solankowa
źródło: Zygmunt Put- praca własna

Co to jest tężnia solankowa? 

Są to drewniane budowle, całe pokryte gałązkami tarniny, które kiedyś służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej.

Dla kogo tężnie solankowe?

Tak naprawdę dla każdego! Inhalowanie solankowe pozwala na utrzymanie lub odbudowanie równowagi zdrowotnej naszego organizmu. Pozwala walczyć z ciągle zatkanym katarem. Polecane jest szczególnie mieszkańcom dużych miast, osobą pracującym w zapylonych miejscach, palaczom oraz (przeczytałam) osobą, które pracują głosem.

Dla kogo nie są tężnie solankowe? 

Niestety tężnie, jak wszystko, nie są dla każdego. Powinny ich unikać osoby po świeżych zawałach, z chorobami nowotworowymi czy osoby z nadwrażliwością na jony zawarte w solance.

Jak używać tężni solankowej? 

To jest najlepsze! Po prostu chodzi się wokół tężni i oddycha. Nic więcej. Nie jest to ani bolesne, ani nieprzyjemne. Skorzystać może z niej osoba w każdym wieku, nawet niemowlaki w wózkach. 
Póki co, tężnia nad Zalewem Nowohuckim jest jeszcze nieczynna, ale ma wystartować równo z rozpoczęciem sezonu letniego. Z tego, co udało mi się dowiedzieć, użytkowanie jej ma być bezpłatne. Więc nic tylko korzystać :)
Tak jak wspomniałam, jest tam łatwy dojazd ścieżkami rowerowymi, więc połączenie aktywności fizycznej, inhalacji oraz relaksu nad zalewem to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny. 
Dostać się tam można również komunikacją miejską: 139, 123, 193, 163, 21. 
Oprócz tego znajduje się tam bezpłatny parking. 

Mam nadzieję, że podoba Wam się taki pomysł na spędzenie wolnego czasu. Dajcie znać czy znaliście to miejsce, czy nie? Pamiętajcie! Dbajcie o Siebie podczas tych ciężkich czasów ;)


Komentarze

  1. Znam to miejsce od małego, uwielbiałam tam jeździć na rowerze i karmić kaczki z rodzicami, co pozostało mi do dziś, bo za każdym razem odwiedzam zalew z przyjemnością i sentymentem. Jest to świetne miejsce, aby odpocząć, spędzić czas z rodziną i znajomymi czy pojeździć choćby na rolkach. Bardzo lubię to miejsce, tym bardziej, że nie ma w Krakowie wiele takich. Przy okazji zawsze można zjeść i wypić coś dobrego, także dla mnie to miejsce bardzo na plus. Nie widziałam, że powstaje tężnia solankowa, dobry pretekst aby wybrać się tam znowu :) bardzo przyjemny tekst i blog, oby takich więcej! :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zdrowe desery

DIY kosmetyków pielęgnacyjnych

Siła i energia od samego rana